Podsumowanie omawiania w klasie 1 lektury " Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)". Uczniowie samodzielnie wykonali maskotki z własnych "nieparzystych" skarpetek...

 

Najpiękniejsze miejsca w Polsce
Uczniowie klasy I poznawali najciekawsze zakątki naszego kraju poprzez wspaniałe albumy fotograficzne i przewodniki krajoznawcze. Prace plastyczne prezentują herby wybranych miast.

 

 

 

24 marca w bibliotece zorganizowano konkurs pięknego czytania z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena, święta obchodzonego od 2003r. Data święta nie jest przypadkowa, 25 marca przypada bowiem rocznica Upadku Saurona i wyzwolenia Śródziemia od panowania mrocznych mocy.
Uczniowie czytali wybrane przygotowane przez siebie fragmenty dzieł tego autora, a celem spotkania było promowanie życia i twórczości J.R.R. Tolkiena oraz rozwijanie kultury żywego słowa. Udział wzięli uczniowie klas II, V i VII.

 

Walentynki w bibliotece
Popularne Walentynki są okazją do tego, by wyrazić sympatię i miłość drugiej osobie, ale także ... okazać swoją miłość do książek. Odwiedzający tego dnia bibliotekę uczniowie mogli poznać nasz zbiór książek poświęconych miłości, przyjaźni i ich znaczeniu w życiu człowieka.

 

Uczniowie klasy II mogą pochwalić się pracą nad projektem czytelniczym na podstawie lektury szkolnej Autorstwa Aliny i Czesława Centkiewiczów pt. „Zaczarowana zagroda”. Dzieci wykonały piękne tematyczne prace plastyczne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Klasa IV zrealizowała projekt czytelniczy „Witajcie w naszej bajce...”. Efektem końcowym pracy uczniów było zaprojektowanie i wykonanie własnych pomysłów na budynek słynnej Akademii Pana Kleksa.

 

 

Dary książkowe od uczniów i nauczycieli

Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom naszej szkoły za przekazanie bibliotece szkolnej darów w postaci pięknie wydanych książek dla dzieci i młodzieży, w tym także wydawnictw popularnonaukowych. Otrzymane książki trafią do rąk czytelników jeszcze w tym roku kalendarzowym i z pewnością dostarczą im wiele radości i niezapomnianych wrażeń.
 
2022 10 28 202434

29 września w naszej bibliotece i całej szkole obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania, które w praktyce szkolnej odbywa się i tak codziennie na wielu lekcjach. Tego dnia , z radością, starsi czytali młodszym, młodsi starszym, nauczyciele uczniom i uczniowie nauczycielom . Dzień ten został w ten sposób pięknie zaakcentowany, za co dziękujemy społeczności szkolnej!

dgc2022

Podsumowanie działań promujących czytelnictwo w ramach rządowego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Spotkanie 23 czerwca na sali gimnastycznej wszystkich uczniów szkoły było uroczystym zakończeniem całorocznej akcji promującej czytelnictwo w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w roku szkolnym 2021/2022.W tym czasie nasza biblioteka wzbogaciła się o 352 książki, które uczniowie chętnie wypożyczali lub czytali w kąciku czytelniczym. Biblioteka szkolna wraz Samorządem Uczniowskim i wychowawcami klas, organizowała konkursy czytelnicze, plastyczne, fotograficzne, literackie. Miały miejsce warsztaty literackie i spotkania z poetką i artystką rękodzieła ludowego, klasy odwiedzały Gminną Bibliotekę Publiczną w Bystrej. W czasach obecnych jesteśmy wszyscy świadkami kryzysu czytelnictwa. Dzieci, młodzież , a także dorośli zbyt dużo wolnego czasu spędzają przed telewizorem, komputerem czy z telefonem. Czytanie, odgrywające pierwszorzędną rolę w edukacji i wychowaniu jest w nowej rzeczywistości postpandemicznej traktowane marginalnie. Motywowanie doczytania jest rolą szkoły i biblioteki szkolnej, a docenianie roli książki powinno być priorytetem dla młodych ludzi i ich rodziców. Czytanie stanowi ochronę przed uzależnieniem od telewizji, komputera, gier. To klucz do wiedzy, rozwijania zainteresowań, pobudzania wyobraźni, bogacenia słownictwa. Nasz szkolny projekt „Czytanie jest genialne!” miał przyczynić się do pozytywnego nastawienia do czytania oraz promocji literatury dziecięcej i młodzieżowej. Uczniowie wykazali się wspaniałą wyobraźnią i kreatywnością, czego dowodem są liczne prace konkursowe : projekty okładek książkowych, zakładki do książek, plakaty promujące czytelnictwo, ilustracje do lektur, własnoręcznie wykonane książeczki. Dziękujemy uczniom za dobre chęci, zaangażowanie i wiarę w moc książek, a to oznacza, że każdy z was, kto czyta zdobywa sprawczą siłę, by ulepszać świat! Wszyscy laureaci konkursów otrzymali nagrody książkowe oraz słodycze.

Gratulujemy!!!

podsumowanie

 

 Spotkania z poetką ziemi bystrzańskiej, Panią Zofią Ciapałą

W czerwcu miały miejsce , w poszczególnych klasach, kameralne spotkania uczniów naszej szkoły z Panią Zofią Ciapałą. Pani Zofia, poetka i artystka ludowa recytowała uczniom swoje piękne i wzruszające wiersze oraz prezentowała wyroby koronkarskie jak też i wspaniałe hafty. Uczniowie z ciekawością wysłuchali opowieści pani Zofii o jej miłości do poezji, czytania i do Ziemi Beskidzkej, tak drogiej jej sercu. Uczniowie mieli wiele pytań do Pani Zofii, a na zakończenie podziwiali z bliska jej artystyczne rękodzieła. Biblioteka szkolna jest w posiadaniu trzech tomików wierszy Pani Ciapały, kto więc będzie chciał powrócić do jej poezji, znajdzie tomiki w naszej szkolnej bibliotece. Zapraszamy!
 
poetka

Wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bystrej

 
Na początku czerwca klasa IV wybrała się z wizytą do biblioteki publicznej w domu Strażaka w Bystrej. Tam uczniowie przyjrzeli się pracy biblioteki, jej księgozbiorowi – szczególnie działom z literaturą dla dzieci i młodzieży, a bibliotekarka, Pani Asia, z pasją opowiedziała uczniom o swojej pracy z książkami i czytelnikami. Z pewnością wielu uczniów zapisze się do tej biblioteki, aby korzystać z szerokiej oferty nowości, jakimi dysponuje placówka w naszej miejscowości.
 
 

 w bibliotece 1

Klasa 6 projektuje okładki ulubionych książek

Książki nie ocenia się po okładce, ale okładka jest bardzo ważna. Może zachęcić lub zniechęcić do sięgnięcia po lekturę. Klasa 6 postanowiła wykonać własne projekty i pokazać, jak mają wyglądać książki, które chcieliby czytać.

ok1ok2.jpg

Konkurs czytania w klasie pierwszej

Uczniowie w kwietniu, na specjalnych Kartach Systematycznego Czytania zaznaczaliczas ( w minutach) spędzony na czytaniu książek w domu.
Najdłużej czytali i Mistrzami Czytania zostali:
Jan Targoński – 1440 minut
Mikołaj Pielesz – 785 minut
Maja Mika – 643 minuty
Rosną nam prawdziwi fani czytania. Sedeczne gratulacje dla pożeraczy książek!!!
 
 
 mistrz1.jpgmistrz2.jpg
 

"Kajtkowe przygody" 

Klasa 2, w trochę nietypowy omawiała lekturę „Kajtkowe przygody”. Był klasowy teleturniej „Koło fortuny”, interaktywne quizy i słownik pojęć. Przede wszystkim była to jednak okazja do zapoznania uczniów z jedną z metod aktywizujących - mindmappingiem. Informacje o lekturze zebrali i przedstawili graficznie na swoich mapach myśli. Wykonali też piękne ilustracje do książki.

kajtek 4     kajtek_3.jpg

kajtek 2      kajtek_5.jpg

kajtek 1

Błyskawiczny ogólnoszkolny konkurs wiedzy literackiej

Konkurs odbył się 1 kwietnia, uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie i ze względu na liczbę uczestników przeprowadzono go na szkolnym korytarzu. Wszyscy uczniowie udzielali prawidłowych odpowiedzi na pytania konkursowe i zostali nagrodzeni łakociami.
 
biblio

Uczniowie klasy trzeciej przeczytali właśnie w klasie książkę pt. „O psie, który jeździł koleją” autorstwa Romana Pisarskiego. Wyobraźnia dzieci i ich zdolności plastyczne zaowocowały pracami plastycznymi zainspirowanymi tą przejmującą lekturą. Oto one:

pies

 

25 marca  - Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkiena

to od kilku lat w naszej bibliotece okazja do wystaw, głośnego czytania i  pogłębienia wiedzy o autorze, Johnie Ronaldzie Reuelu Tolkienie i jego dziełach.

   Uczniowie klas starszych, i w tym gronie zupełny ewenement, uczeń klasy I, Bartłomiej Zając, pięknie czytali fragmenty książek „Hobbit” i „Władca Pierścieni”. Natomiast dzięki Wiktorowi Kaniowskiemu z klasy VIII mogliśmy posłuchać wykonania w ojczystym języku autora. Wszyscy uczniowie zostali wyróżnieni i nagrodzeni.

 tolkien

Poszukiwany – poszukiwana

Klasa 6 na tropie bohaterów literackich
 
Zaginęli bohaterowie ulubionych książek. Uczniowie klasy 6 wykonali pracowicie „Listy gończe” i udali się na poszukiwania. Większość odnalazła „złoczyńców”... w szkolnej bibliotece. Część z nich wciąż się ukrywa, ale odszukanie ich to tylko kwestia czasu!
Czytanie jest genialne !
 
 
 
 
 
wanted1  wanted4
 
wanted3
 
wanted2

Zakładki do książek

 
Klasy : 4, 5, 6, 7a i 7b wykonały, pod kierunkiem nauczycielki plastyki, pani Magdaleny Chodkowskiej-Chmiel, zakładki do książek. Stworzone zostały za pomocą różnych technik plastycznych, są pomysłowe, kolorowe i bardzo starannie wykonane. Czytanie z pewnością nabierze dodatkowych walorów, jeśli będzie się miało w zanadrzu, piękną zakładkę, własnoręcznie wykonaną!
 
zakadki
 

17 marca - DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

zorganizowany i przeprowadzony przez nauczycielkę języka angielskiego, panią Beatę Marek, dotarł również do biblioteki szkolnej. Tego dnia uczniowie pogłębiali swoją wiedzę o tym święcie korzystając z księgozbioru podręcznego biblioteki oraz wypożyczali książki w zielonej szacie graficznej.

 patryk

DETEKTYWISTYCZNE ZAGADKI

Prawdziwą detektywistyczną gratkę zapewniło uczniom z klas 2, 3 i 4 poznańskie Wydawnictwo ZAKAMARKI. Podstawę warsztatów online, stanowiły książki opowiadające o przygodach pary młodych detektywów Lassego i Mai. Po wysłuchaniu fragmentów jednej z części przygód bohaterów, uczniowie próbowali wydedukować, kto z podejrzanych może być odpowiedzialny za zniknięcie cennych diamentów ze sklepu jubilera. Towarzyszyło temu wiele śmiechu i niesamowitych hipotez. Zadania pozwoliły wykazać się dzieciom, niezwykle ważną w pracy każdego detektywa spostrzegawczością. Warsztaty miały na celu rozbudzenie zainteresowania młodych czytelników książkami, skłonienie do sięgania po nie bez przymusu i zachęcanie do samodzielnej lektury.

Jak się okazało, jeszcze tego samego dnia, książki z serii o detektywistycznych przygodach Lassego i Mai zaczęły w tajemniczych okolicznościach znikać z bibliotecznych półek…

detektywi

Światowy Dzień Piegów

1 marca dzieci naszej szkoły obchodziły Dzień Piegów. Wiele osób obdarzonych piegami nie lubi swoich piegowatych nosów i policzków, a przecież mogą one być atutem urody, oryginalną cechą człowieka. Piegi docenili przede wszystkim autorzy literatury dla dzieci i młodzieży, którzy chętnie obdarzali nimi swoich wspaniałych bohaterów. Wśród tych najbardziej popularnych są chociażby Pippi Langstrump, Pan KleksAnia z Zielonego Wzgórza czy Tomek Sawyer. Tego dnia na korytarzach uczniowie namalowali na swoich buziach kolorowe piegi, aby pokazać że piegowate może być piękne. Niektórzy woleli pozostać sobą , ale w wersji piegowatej.

piegi1

piegi2

Klasa VI wędrowała z "Hobbitem"

Uczniowie klasy 6 przenieśli się do magicznej krainy tolkienowskiego Śródziemia, a stało się to za sprawą omawianej  lektury pt. ” Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R Tolkiena. Zainspirowani światem magii i czarów, po omówieniu lektury, postanowili odtworzyć Śródziemie. Na makietach i mapach znalazły się: Hobbiton i norka Bilba Bagginsa, Mroczna Puszcza, Góry Mgliste, Leśna Rzeka, Samotna Góra, a nawet dom Beorna. Nie zabrakło powieściowych postaci: krasnoludów, hobbita, smoka Smauga, olbrzymich pająków i trolli. 

Z książką nikt się nie zgubi !

hobbit1

hobbit2

Klasa 1 rozpoczęła przygodę z lekturą „Niesamowite przygody dziesięciu

skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) autorstwa Justyny Bednarek.
 
Książka ta odpowiada na pytanie, w sposób pełen
nieskrępowanej wyobraźni, co dzieje się ze zgubionymi w czasie prania skarpetkami.
 
PRZECZYTANIE TEJ KSIĄŻKI GROZI ZACHWYTEM!
 
Godne polecenia są również dalsze części : „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”,
„Zielone Piórko Zbigniewa (Skarpetki kontratakują!) i „Banda Czarnej Frotte. Skarpetki powracają”, które są w posiadaniu biblioteki szkolnej.
 
seria skarpet
 
 
Pod kierunkiem pani Eweliny Zając, opiekunki Samorządu Szkolnego, powstał audiobook na podstawie lektury „Niesamowite przygody Dziesięciu Skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”, a nagrany został przez wyśmienitych lektorów z klasy VIII.
Zapraszamy uczniów i nauczycieli do korzystania z wersji audio tego utworu!
 
Uczniowie klasy 1, zainspirowani lekturą o niesamowitych przygodach skarpetek nie do pary, wykonali własnoręcznie skarpetki - maskotki przytulanki o bardzo sympatycznych mordkach. Oto one:
 
 
 
 

Klasa 3 poznaje „Szelmostwa Lisa Witalisa” Jana Brzechwy

Książka opowiada historię Lisa, oszusta i kłamcy, który omamił wszystkich mieszkańców lasu. Jednak niegodziwe uczynki lisa Witalisa wyszły na jaw, a rudy oszust został surowo ukarany. Do bajki wierszem powstały wspaniałe ilustracje uczniów.
 
witalis

KLASA 2 w KOSMOSIE

Uczniowie II klasy omawiali niedawno lekturę "Dzieci Pana Astronoma". Przy okazji dowiedzieli się dużo o planetach, które krążą wokół Słońca, a więc o Ziemi, Marsie, Jowiszu, Merkurym, Wenus, Saturnie, Uranie i Neptunie. O Księżycu, który okrąża Ziemię przez jeden miesiąc. Dowiedzieli też o tym, że inne planety również mają księżyce, np. Jowisz ma ich aż dwanaście. Innego razu dzieci mogły dowiedzieć się o gwiazdach, gwiazdozbiorach oraz znakach zodiaku. Poznali też postać wybitnego astronoma- Mikołaja Kopernika. Na koniec uczniowie samodzielnie zaprojektowali własną okładkę do ksiażki. Efekty poniżej. 

dzieci pana astronoma

W ŚWIECIE LEKTUR

Uczniowie klasy III mieli ostatnio wielką przyjemność poznać Karolcię, bohaterkę lektury Marii Kruger „Karolcia”. Na zajęciach zintegrowanych Pani Anna Sznajder przybliżyła dzieciom wiadomości o autorce lektury oraz zachęciła ich do poznania wszystkich przygód sympatycznej dziewczynki i jej przyjaciela Piotra. To wspaniałe, że napisana ponad 60 lat temu powieść nadal ciekawi, bawi i uczy. Po wspólnym czytaniu oraz omówieniu lektury, dzieci wzięły udział w zajęciach plastycznych, w czasie których wykonały przepiękne prace.

 Karolcia 1 

Karolcia 2

Karolcia 3

Drogie dzieci, pamiętajcie, że przygody dziewczynki nie kończą się wraz z ostatnią stroną lektury. Biblioteka zaprasza Was do przeczytania drugiej części pt. „Witaj Karolciu!” 

Karolcia_4.jpg

KONKURS " Z KSIĄŻKĄ MI DO TWARZY" ROZSTRZYGNIĘTY !

 

 

 
kon1 kon2

CZYTELNICZE NOWOŚCI

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupione zostały 352 książki, które wybierała społeczność szkolna.

Księgozbiór naszej biblioteki wzbogacił się nie tylko o lektury szkolne, ale o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników. Nowości zakupione do biblioteki to atrakcyjne książki, często bestsellery, książki poczytnych autorów, nagradzane w prestiżowych konkursach literackich. Tak ciekawie doposażony księgozbiór pozwala uczniom miło spędzać czas, dostarcza radosnych emocji, wielu wrażeń, rozbudza zainteresowania, skłania do dyskusji na temat przeczytanych książek.

Popatrzcie tylko, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!

 
Nowości bibliteka

Nowości biblioteka3

  

ŚWIĘTA Z KSIĄŻKAMI

 bn4

PIERWSZAKI W BIBLIOTECE

13 grudnia 2021 r. odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy 1 na czytelników biblioteki szkolnej. Uczniowie zapoznali się z biblioteką, wybranymi książkami, sposobem udostępniania książek i czasopism. Ćwiczyliśmy umiejętność samodzielnego wyboru książki, korzystania z wolnego dostępu do półek oraz poszanowania wypożyczonych materiałów bibliotecznych. Omówiono regulamin biblioteki i podstawowe zasady korzystania z księgozbioru. Uczniowie mogą już zatem rozpocząć swoją najpiękniejszą przygodę w świecie wyobraźni z ulubionymi książeczkami.


LIST DO RODZICÓW W SPRAWIE CZYTANIA 



Bez względu na to, ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji.
Jim Trelease


Szanowni Państwo,


    Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek.
    Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły.
    O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Nie zapominajmy o korzyściach, które płyną z czytania dzieciom:

10 powodów, dla których warto czytać dziecku książki:

1.   Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa.
2.   Książki rozwijają wyobraźnię dziecka. Po zakończeniu czytania możemy zapytać: Czy wiesz, co wydarzyło się później?
3.   Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania.
4.   Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.
5.   Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy opisane w bajkach na pewno poruszą niejedno serduszko.
6.   Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas. W dziecięcym życiu są momenty, które dobra bajka, przeczytana ciepłym, modulowanym głosem, jest niezastąpiona.
7.   Książki rozwijają pasję kolekcjonerską. Wiele wydawnictw proponuje serie książeczek. Czekając na kolejne odcinki przygód bohatera, dziecko rozbudza w sobie ciekawość.
8.   Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek. Często może to być znak, że coś je nurtuje, niepokoi lub cieszy.
9.   Ksiązki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
10. Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem. Kłótnia z kolegą, bratem czy siostrą to problem, ale w wielu książkach znajdują się opowieści, które pomogą dziecku sobie z nim poradzić.

    Pamiętajmy zawsze o tych zaletach. Stwórzmy dziecku jego własną biblioteczkę. Niech to  będzie półka przeznaczona wyłącznie na książki (na początku – bajki). Nie musimy kupować drogich książek. Możemy ich poszukać na kiermaszach i w antykwariatach. Jeśli chcemy dać dziecku prezent, niech to będzie książka. Na pewno będzie się cieszyło, kiedy przeczyta ją z rodzicem.
    Pamiętajmy – nie czytamy nie dlatego, że biedniejemy, lecz biedniejemy dlatego, że nie czytamy. Pamiętajmy również o tym, że istnieją biblioteki, w których na dzieci czeka wiele wspaniałych książek. Brytyjczycy uważają, że intelektualny i emocjonalny rozwój dzieci, którym czyta się od najmłodszych lat, jest o 30% szybszy niż dzieci, którym rodzice nie czytają. Czytajmy dzieciom i zróbmy wszystko, aby w przyszłości same czytały.

10 przykazań dla rodziców, którzy chcą, żeby ich dzieci czytały:

1. Rozmawiaj z dzieckiem.
2. Zawsze słuchaj, co dziecko ma ci do powiedzenia.
3. Kup dziecku czasopismo dla maluchów.
4. W księgarni wybieraj książki wspólnie z dzieckiem.
5. Wybierz się ze swoim dzieckiem do biblioteki.
6. Kontroluj, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem czy komputerem.
7. Rozwiązuj z dzieckiem krzyżówki, rebusy, zagadki.
8. Stwórz dziecku jego własną biblioteczkę.
9. Czytaj dziecku przynajmniej przez 10 minut dziennie.
10. Pamiętaj, szkoła ci pomoże.